Wieża widokowa Jenny doczeka się lepszych czasów

Jenny
fot. UM Bolesławiec Zapomnianych miejsc w Bolesławcu, które poprzez swoją historię mogłyby być ciekawe dla mieszkańców, jest wiele. Jednym z takich miejsc jest wieża widokowa znajdująca się na wzgórzu leśnym przy ul. Piastów.
istotne.pl 0 inwestycja, um bolesławiec, wieża, wieża jenny

Reklama

Wydział Zamówień Publicznych i Inwestycji Miejskich Urzędu Miasta Bolesławiec przystępuje właśnie do opracowana dokumentacji projektowej, która pozwoli na określenie, jakie prace należy wykonać na wieży widokowej, a także jaki będzie ich koszt. Oczywiście, prace projektowe zostaną poprzedzone wystąpieniem do Konserwatora Zabytków z wnioskiem o określenie wytycznych konserwatorskich, które dotyczyć będą remontu i odnowienia wieży widokowej.

Z opracowania Muzeum Ceramiki w Bolesławcu:

Wieża została wzniesiona 22 VI 1873 r. Wieżę wzniósł właściciel pobliskiego folwarku „Próg” Etienne Doussin dla swej żony Jenny Latermann, matki Jenny Bary-Doussin – słynnej rzeźbiarki. Malownicza, neogotycka budowla została dwa lata później włączona w założenie parkowe, zaprojektowane przez Eduarda Petzolda. Do dziś nad wejściem do obiektu widnieją inicjały fundatora i data: „E. D. 1873.”. Niegdyś z wieży można było podziwiać panoramę miasta i okolicy. Pierwotny projekt parku wykonał pod koniec 1875 r. znany architekt ogrodów – Eduard Petzold na zlecenie prywatne Etienne’a Doussina, właściciela zlokalizowanego w pobliżu folwarku „Próg”. Z tego czasu pochodzi najstarszy drzewostan parku: kasztanowce, dęby czerwone i robinie akacjowe. Petzold miał do dyspozycji rozległy teren na północ od folwarku. Od wschodu był on ograniczony aleją, biegnącą w stronę dzisiejszej wsi Kruszyn (Gnadenberg), zaznaczonej po obu stronach regularnymi szpalerami drzew. Zadaniem Petzolda było wyeksponowanie wieży widokowej (1873 r.), którą ufundował Etienne Doussin dla swej żony Jenny. Petzold planował stworzenie założenia hipodromowego, które z jednej strony ograniczone byłoby wieżą, osie zaś miały zostać zaznaczone 4 regularnymi rzędami drzew (w sumie), przybierającymi na końcu formę łuku. Hipodrom miał wtapiać się w zieleń nieregularnego założenie parkowego krajobrazowego, w którym Petzold zaprojektował kępy roślinności (po kilka drzew w grupie) na zróżnicowanej wysokości. Ze względu na swe położenie na wzgórzu park ma bardzo malowniczy charakter, wytyczono tu kilka szerokich alejek i pomniejsze ścieżki. W obrębie założenia znajduje się około 40 różnych gatunków drzew, krzewów i krzewinek, w tym kilka gatunków chronionych: bluszcz pospolity, konwalia majowa, kalina koralowa, kruszyna pospolita i barwinek pospolity. Do dnia dzisiejszego Park zachował swoje granice.
JennyJennyfot. UM Bolesławiec

Projekt „Odbudowa neogotyckiej wieży widokowej Jenny usytuowanej na wzgórzu leśnym przy ul. Piastów w Bolesławcu” jest elementem szerszych działań związanych z realizacją projektu „Wieże i punkty widokowe oraz ścieżki na rzecz rozwoju turystyki w Euroregionie Nysa”. Głównym celem projektu jest utworzenie na bazie wieży, punktu widokowego, przywrócenie kształtu parku usytuowanego na wzgórzu leśnym z okresu jego największej świetności oraz zaproponowanie współczesnych funkcji w celu ożywienia obszaru.

informacja zlecona: UM Bolesławiec