Cena auta używanego – co o niej decyduje?

ASDIRECT cena auta używanego
fot. istockphotos.com O wartości używanego samochodu decyduje szereg czynników, niektóre są bardziej racjonalne, inne mniej, ale warto mieć ich świadomość.
istotne.pl 0

Reklama

Zanim zaczniesz rozmawiać z właścicielem upatrzonego samochodu o cenie pojazdu, koniecznie sprawdź numer VIN auta i przy pomocy stron internetowych, które udostępniają raporty o historii pojazdów używanych dowiedz się kilku podstawowych informacji o aucie. Wiele z nich decyduje bowiem o cenie samochodu. Są to przede wszystkim:

  • Marka i model pojazdu – co do tego chyba nikt nie ma wątpliwości. Nawet jeśli chodzi o nowy samochód z podobnym wyposażeniem, inną cenę zapłacimy za Audi czy BMW, inną za Skodę, a jeszcze inną za Porsche.
  • Typ nadwozia – to także coś, co decyduje o cenie używanego auta. Kupujesz sedana, kombi, a może upatrzyłeś sobie vana? Im większe auto, tym może być droższe, choć to nie zawsze reguła.
  • Rocznik – tu zasada jest prosta – auto najczęściej traci na wartości z biegiem lat, więc im starszy samochód wybierzesz, tym mniej powinieneś za niego zapłacić.
  • Przebieg – nigdy nie masz pewności, czy przebieg, jaki widzisz w samochodzie jest wiarygodny, ale z raportów, dostępnych po numerze VIN możesz dowiedzieć się, jakie były poprzednie odczyty przebiegu. Im większy przebieg, tym auto ma niższą wartość.
  • Ogólny stan pojazdu – chodzi tu nie tylko o to, jak samochód wygląda z zewnątrz, ale i jak prezentuje się w środku. Czy tapicerka jest dobrze utrzymana, czy fotele nie są bardzo zniszczone? Jak wyglądają szyby – czy są porysowane czy w dobrym stanie? Czy wszystkie elementy wyposażenia dobrze działają? Jeśli chodzi o zewnętrzny wygląd auta, warto zwrócić uwagę na to, czy samochód ma rysy i zadrapania – wszystkie takie defekty będą obniżać jego wartość.
  • Stan podzespołów – wszystkie zużyte części, które będą wymagały w niedalekiej przyszłości kosztownych wymian czy napraw obniżają wartość samochodu używanego.
  • Przeszłość pojazdu – niższą wartość będzie mieć samochód, który był w przeszłości użytkowany np. jako taksówka, bo wiadomo, że oznacza to spory przebieg. Niekiedy niższą wartość mają też auta poflotowe, użytkowane na przykład przez handlowców w firmach – bo może to oznaczać, że nie były specjalnie szanowane i nie są w najlepszym stanie technicznym.
  • Wyposażenie – auto z tego samego rocznika, z podobnym przebiegiem może osiągać różne ceny w zależności od tego, jakie ma wyposażenie. Czy posiada klimatyzację czy może tylko dmuchawę? Czy ma elektrycznie sterowane lusterka, szyby, podgrzewanie foteli, system nawigacji itp.
  • Miejsce zakupu – nie wszyscy są tego świadomi, ale czasem cena różni się w zależności od tego, czy kupujemy od prywatnego właściciela czy np. w komisie. Właściciel jest zwykle mniej świadomy wartości auta i może zaproponować bardziej atrakcyjną cenę niż komis, który sprzedażą zajmuje się zawodowo. Na cenę auta ma wpływ także to, jak szybko ktoś chce sprzedać samochód – jeśli kupujemy od prywatnej osoby. Gdy zależy jej na czasie, będzie bardziej skłonna do negocjacji i obniżenia ceny.

Kupując samochód używany warto dłuższą chwilę zastanowić się nad zakupem i przede wszystkim sprawdzić, jak kształtują się ceny używanych aut z tego samego modelu i rocznika. W serwisach ogłoszeniowych są porównywarki, dzięki którym w kilka chwil dowiemy się, ile powinien kosztować samochód, który mamy na oku.