Nie wolno filmować, fotografować i nagrywać w komendzie

KPP Bolesławiec
fot. istotne.pl Zakaz filmowania i fotografowania, a także rejestracji dźwięku pojawił się w komendzie w Bolesławcu – donosi Polskie Radio Wrocław.
istotne.pl 0 policja, zakaz, łukasz dudzic

Reklama

Jak napisał Piotr Słowinski, dziennikarz Polskiego Radia Wrocław, podstawą wprowadzenia zakazu „jest niejawny dokument, którego nie można zobaczyć. Łukasz Dudzic, który tropi nieprawidłowości w policji uważa, że zakaz ten jest bezprawny, a komenda jest obiektem publicznym, służącym obywatelom, a nie prywatną posesją”.

O Łukaszu Dudzicu pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. W 2009 r. mówił nam, że jeszcze się nie spotkał z tym, żeby jakiś urzędnik w Polsce przyznał się do błędu. W 2012 r. wysłał kilka pism do MSWiA, w których wytykał pomyłki funkcjonariuszom KPP Bolesławiec.

Teraz, jak informuje PRW, Dudzic postanowił zarejestrować cały proces składania w sekretariacie komendy doniesienia na wyczyn mundurowych. I zaczęły się kłopoty. – Dyżurny nie pozwolił mi wejść z kamerą – powiedział wrocławskiemu medium. – Powiadomiłem komendę wojewódzką, że mundurowi uniemożliwiają mi złożenie zawiadomienia.

I choć wolno nagrywać policjantów w mundurach bez pytania ich o zgodę, w bolesławieckiej komendzie obowiązuje wspomniany zakaz. – Można uzyskać zgodę na filmowanie – tłumaczy w rozmowie z „ii” Anna Kublik-Rościszewska, rzeczniczka bolesławieckiej policji. – Kiedy ja np. wprowadzam do komendy ekipę dziennikarską, automatycznie uzyskuje ona zgodę na filmowanie. Tyle że nie zależy nam na tym, aby osoba postronna wiedziała, gdzie zlokalizowany jest każdy wydział. Funkcjonuje u nas tajna kancelaria, przenosimy różne dokumenty. Co więcej, na korytarzach siedzą pokrzywdzeni, których taka kamera też może nagrać. A oni zapewne nie chcieliby być nagrywani w takich okolicznościach. Jeśli ktoś przychodzi do komendy, to w konkretnym celu, a nie po to, by ogrywać korytarze naszej siedziby.

Kiedyś w komendzie działał punkt recepcyjny, który zlikwidowano z przyczyn technicznych. Policjanci chcą go teraz przywrócić. To ma rozwiązać problem.

Szczegóły na stronie PRW. Do tematu wrócimy. Co Wy na to?

PRW/ii

Reklama